Az Európai Borlovagrend Hungária Konzulátusának képviselőit a Magyar Pálos Rend tisztelettel és szeretettel meghívta a rendalapítójuk, esztergomi Boldog Özséb vezetésével, az első pálos szerzetesek kezei által, a Szent Kereszt tiszteletére emelt klastrompusztai pálos templom és kolostor romjainál tartandó ünnepi, búcsúi szentmisére 2020. szeptember 12-én, szombaton 12 órára.
A Budapesti Legáció vezetőjének Husza György borlovagnak a szervezésében 8 fő rendtag és 2 fő hozzátartozó részvételével, örömmel tettük tiszteletünket, immáron hagyományként többéves múltra visszatekintve.
A díszes zászlós bevonulást követően az oltár előtt, az énekkar mellett megállva jelenlétünkkel emeltük az ünnepség színvonalát.
A szentmisét Puskás Antal tartományfőnök celebrálta. Beszédében többek között felidézte a Magyar Pálosrend Első Remete Szent Pál rend megalakulásának és fennállásának történetét, valamint a jelenlegi helyzetben is a szeretetre, a megbékélésre és az összetartásra szólította fel a híveket.
Németh József borbíró az Esztergomi Legáció tagja a szentmise zárásaként elmondta a borlovagok imáját.
A szentmise után Kesztölc központjában baráti beszélgetéssel és szendvicsebéd elfogyasztásával telt a délután. Ennek során Husza György borlovag a Budapesti Legáció I. legátja az Európai Borlovagrend képviseletében megköszönte polgármester asszonynak és a pálos rendnek a meghívását a szentmisére. Beszédében: „tovább erősítette Boldog Özséb legendáját Márai Sándort idézve: „Ember módra élsz: ha igazságosan élsz. Ha minden cselekedeted és szavad alján a szándék van: nem ártani az embereknek.” Boldog Özséb legendája a fentieket igazolja. Isten és emberek iránti szeretete vezette arra, hogy megalapítsa Első Remete Szent Pál testvéreinek rendjét, ezzel is segítve embertársain. Példája követendő: éljünk mi is úgy, ahogy Ő élt, ne ártsunk embertársainknak.”
Az alábbiakban röviden a rend történelme és végül az, hogy miért is ez a cikk címe.
A klastrompusztai Szent Kereszt kolostor a pálos szerzetesrend első kolostora, és egyúttal központja 1256-tól 1304-ig. A pálos rend, mint az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend közel 800 éve tölt be meghatározó szerepet nemzetünk történelmében, kultúrájában, szellemi és lelki életében. A rendet Boldog Özséb esztergomi kanonok néhány társával alapította 1250-ben, majd később egy látomás nyomán maga köré gyűjtötte a Pilis barlangjaiban élő remetéket, hogy közösséget alkotva Istennek szentelt életet éljenek, és engeszteljenek a magyarságért. A rend védőszentjéül a III. században élt Remete Szent Pált választotta.
Boldog Özséb 1270. január 20-án elhunyt és halála után itt temették el.
A rend tagjai 1341-től kötelező erővel fehér ruházatot hordtak az addigi szürke helyett, megkülönböztetve magukat a többi remetétől, ezért szokták „Fehér Barát”-ként említeni őket.
A történelem sodrása különféle kihívások elé állította a fehér barátokat.
A kezdetben egyszerű épületet a XIII. század végén átépítették, a kornak megfelelő, gótikus templomot emeltek, ennek északi oldalához csatlakozott a négyszögletes udvart körülvevő kolostorépület. A kolostor a XVI. századi török hadjáratok során, tűzvészben pusztult el. 1959-ben és 1961-ben régészeti feltárásokat végeztek, melynek során feltárták a templom, a sekrestye, a házikápolna és a káptalanterem maradványait. A pálos rend 2006-ban kapta vissza a területet.
A pálosok végül 1934-ben térhettek vissza szülőföldjükre, és kezdhették meg újból – majd 150 év kényszerű szünet után – a magyarság szolgálatát, azonban a második világháború után újra üldözni kezdték őket, a rendszerváltozás után Árva Vince atya élesztette fel, és hozta újból működésbe Márianosztrán a pálosságot és Budapesten a Sziklatemplomot.
A rend központja jelenleg a lengyelországi Częstochowában, a Jasna Góra-i kolostorban van, a magyar tartomány székhelye pedig Pécsett található. A pálosok által emelt templomok, kolostorépületek, az általuk létrehozott képzőművészeti alkotások, irodalmi művek a magyar kultúra maradandó kincsei.
A cikk címe: „Pálosan szép az élet” a mottója a Magyar Pálosrend Első Remete Szent Pál rendje rendtörténeti vándorkiállítást bemutató autóbusznak, amely megtekintésére itt Kesztölcön is lehetőségünk volt.
„A cím – Pálosan szép az élet – egy betű eltéréssel, kedves, játékos rájátszás egy magyar szólásra (Párosan szép az élet). A szólás arra utal, hogy az embernek házasságban, párba kötve („párosan”) nagyobb a lehetősége a boldogságra. A magyar szólás egyszersmind a jövőbe vetett bizalmat is hordozza. A kiállítás koncepciója – kapcsolódva a címhez – rejtetten, az elbeszélés „szövetébe” ágyazottan jeleníti meg, hogy pálosnak, s általában szerzetesnek, szerzetespapnak lenni teljes élet, amely nem a bezárkózás, hanem a kiteljesedés útja – hétköznapi és teológiai értelemben is a boldogságra vezető modern életforma.”
A vándorkiállítás a magyar pálos történet elemeit elsősorban, mint közös, mindenki számára átélhető magyar örökséget mutatja be. Célja, hogy útja során ne csak a katolikus, s ne csak a hívő embereket szólítsa meg, hanem mindenkit, akit érdekel a magyar múlt, a magyar történelem. Ennek a közösségteremtő célnak eleme a buszban kialakított megbékélés pontja is, amely mindannyiunkat hív az Istennel, az önmagunkkal és az embertársainkkal való kiengesztelődésre. A nyolc részből, nyolc egymástól némiképp elkülönített tételből álló tárlat részeit az evangéliumi nyolc boldogság mondatai fűzik össze. Az egy-egy boldogságmondáshoz kapcsolódó különböző témák, nem a rendtörténet kronológiáját követik, hanem bizonyos megközelítéseket emelnek ki.
A nézőt több interaktív lehetőség segíti az élményszerzésben, amely segítségével tekintheti végig Esztergomi Boldog Özséb számos ábrázolását, illetve leülve, kényelmesen lapozgathatja az 1950 előtti és az 1989 utáni pálos élet fotóit.
A szervezők és a megalkotók hittel vallják, hogy a Pálosan szép az élet című kiállítás hozzájárul az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, illetve közös kulturális örökségünk jobb megismeréséhez!
Szeretettel ajánlom, akinek lehetősége van, és az interneten tájékozódik a vándorbusz kiállítási helyszíneiről, hogy tekintse meg, mert különleges élményben lesz része.
Telek Anna Mária
Fotó: Juhász Sándor
A Magyar Pálos Rend teljes ünnepi eseményéről videót is készített, mely a YouTube csatornán, https://www.youtube.com/watch?reload=9&time_continue=5&v=aGmCVVH-Ra8&feature=emb_logo nyilvánosan elérhető.